هر آنچه که باید درباره طراحی ویلای مدرن خود بدانید

طراحی ویلا یکی از بحث های داغ محافل و مجالس مختلف می باشد. با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات به وجود آمده در ساختار شهری و گسترش ویروس کرونا، بسیاری از افراد به خرید ملک و ساخت ویلا لوکس رو آورده اند تا فضایی امن و دلپذیر برای خود و خانواده ایجاد کنند .

۷ نکته کلیدی در مورد طراحی ویلا شامل موارد ذیل است :

 1. انتخاب یک گروه معماری حرفه ای و مشورت با آن ها
 2. در نظر گرفتن هزینه های جاری ، اخذ مجوزات و دستور نقشه های مختلف از شهرداری و مجموعه های مرتبط
 3. در ساخت ویلا بایستی به عوامل محیطی، تراکم جمعیت منطقه، شرایط اقلیمی و آب و هوایی، نوع طرح و سبک مورد نظر، تقارن فضاهای مختلف ویلا با یکدیگر و بسیاری از عوامل دیگر توجه نمود
 4. استفاده از رنگ های متناسب با فضای خانه و نورپردازی اصولی یکی از مهم ترین نکاتی است که حتما باید به این مسئله دقت نمایید.
 5. در ساخت ویلا بایستی به روحیه و سلیقه افراد خانواده توجه کرده و مطابق میل آن ها اقدام به طراحی ویلا نمود.
 6. استفاده از مصالح مرغوب و با کیفیت موجب می شود که طول عمر ساختمان افزایش یافته و نیازی به صرف هزینه های مازاد در طول زمان نباشد.
 7. در نهایت اینکه ویلا و ساخت آن بایستی با اصول و دقت بالایی انجام شود و استفاده از مصالحی که تجدید پذیر بوده و با محیط هم خوانی دارند، توصیه می گردد

 

من روح اله بابایی نژاد، متولد آبان ۱۳۶۸ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در رشته معماری و لنداسکیپ از دانشگاه فناوری خلاق ليم كوك وينگ مالزی( Limkokwing University of creative Technology) یکی از تخصصی­ ترین مجموعه ها در زمینه طراحی ویلای مدرن ، لوکس و استاندارد ویلا را تشکیل داده ام ، تا در سراسر کشور بهترین کیفیت طراحی و معجزه معماری را به شما تقدیم کنم.

 

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و هزینه های بالای ساخت ویلا، لزوم یک نقشه راه امری ضروری و اجتناب ناپذیر میباشد. به عنوان مثال، ساخت اصولی و استاندارد یک ویلا ۱۰۰ متری دارای دو خواب و محوطه سازی در زمینی به متراژ ۵۰۰ متر مربع به ۹۰۰ میلیون الی ۱ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد . در این شرایط طراحی کامل جزییات یک ویلا ( پلانهای‌ معماری ویلا، سازه ویلا، طراحی نما ویلا ، دکوراسیون ویلا  و طراحی محوطه ویلا) حدود ۱ الی ۳ درصد هزینه های ساخت را شامل می شود.

۴ نکته مهم قبل از شروع طراحی :

     ۱-تولید نقشه یو تی ام ملک

نقشه یو تی ام توسط نقشه بردار با ابزار های دقیق نقشه کشی انجام میشود . در نقشه یو تی ام طول و عرض و زوایای ملک ، موقعیت درختان و فواصل آنها از دیوارها و شب زمین نقشه برداری میشود .

     ۲-خواسته ها و نیازهای کارفرما

تعامل طراح با کارفرما و آشنا شدن با سبک و فضاهای مورد نیاز بسیار موئثر خواهد بود.

     ۳-بررسی شرایط و محدودیت های زمین

آگاهی دقیق از اقلیم ملک و محدودیت ها وضع شده توسط نهادهایی مانند شهرداری، جهاد و … مانند متراژ مجاز برای سطح اشغال ، ارتفاع و تعداد طبقات مجاز و …

     ۴-پر کردن چک لیست طراحی توسط کارفرما

چک لیستی از تمامی فضاهای مورد نیاز در طراحی داخلی و محوطه یک ویلای لوکس در اختیار شما قرار میگیرد تا تمامی نیازها و توضیحات با جزییات دقیق و مکتوب مشخص شوند 

 برای دریافت مشاوره رایگان درباره طراحی و هزینه های ساخت ویلا مدرن همین حالا با ما تماس بگیرید:

سبک های طراحی ویلا

روند طراحی به طور قطع یک امر حساس و مهم میباشد. به همین دلیل بهتر است که پیش از اقدام به طراحی، حتما در رابطه با سبک‌های رایج طراحی اطلاعات کافی را کسب نمایید؛ تا به راحتی سبک مورد علاقه خود را پیدا کنید و آن را به طور کامل بشناسید.

انواع سبک ها در معماری مدرن :

– طراحی ویلا باهاوس

باهاوس  سبکی است که با تأکید بر عملکرد، تزئینات اندک و تلفیقی از فرم های متعادل و اشکال انتزاعی مشخص می شود.

–  طراحی ویلا مینیمال

مینیمال بر استفاده از عناصر طراحی ساده بدون تزئینات یا تزئینات اندک تأکید دارد. از ویژگی های این سبک می توان به فرم های هندسی خالص، متریال های ساده، تکرار و خطوط تمیز اشاره کرد.

– طراحی ویلا دیکانستراکتیو

این سبک  با فقدان هماهنگی، تداوم یا تقارن در ساختمان ها مشخص می شود.  ساختارشکنی اغلب پوست سطح یک سازه را دستکاری می‌کند، و اشکال غیرمستقیم ایجاد می‌کند که عناصر را منحرف می‌کند و از جای خود خارج می‌کند، از این رو مفاهیم غیرقابل پیش‌بینی و هرج و مرج کنترل‌شده را برمی‌انگیزد.

– طراحی ویلا مدرن روستیک

کلید یک فضای روستیک مدرن، پلان باز، مبلمان مدرن، و عناصر معماری طبیعی اکسپوز و در معرض دید است.  طرح و رنگ بسیار ساده است و پنجره های بزرگ فضای باز را به داخل می آورد. این سبک دارای ظرافت غیر رسمی است که زندگی راحت و مدرن را ایجاد میکند.

سلیقه شما نقشی کاملا کلیدی در طراحی ویلایتان دارد، بنابراین بهتر است که پیش از شروع طراحی و ساخت ویلا، خواسته‌ها و ظاهر ویلای مد نظر خود را به طور کامل  برای طراح تشریح کنید تا شکل نهایی ویلا، دقیقا مطابق خواسته‌های شما باشد. مشاوره در این زمینه بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

علاوه بر شناسایی سبک معماری ، اطلاع از هزینه ها و زمان ساخت برای برنامه ریزی شما در اجرای پروژه بسیار مهم میباشد.

در طراحی اولیه حتما دقت داشته باشید که طراحی پلانهای معماری و طراحی حجم کلی بنا همزمان انجام شود تا علاوه بر بررسی دسترسی ها و ابعاد فضاهای داخلی، نمای ویلا را بررسی کنید. ممکن است نقشه ای مورد پسند باشد اما نما خیر لذا همزمانی پلان و نما از اتلاف زمان در طراحی جلوگیری میکند.

بررسی شرایط جغرافیایی نیز بسیار مهم خواهد بود . برای مثال ساخت یک ویلا در شمال کشور نیازمند ویژگی های خاصی شامل:

 کرسی چینی بلند جهت جلوگیری از نفوظ رطوبت

نانو کاری متریالهای نما

عایق بندی اصولی دیوار ها و … میباشد.

۶ گام تا خلق ویلای رویایی شما

با توجه به گستردگی و جزئیات بی شمار در طراحی و ساخت ویلا، طراحی را به چند بخش اصلی میتوان تقسیم کرد :

پلانهای معماری ویلا

در طراحی ویلا پلانهای معماری نقشی اثر گذار و جز اساسی ترین شاکله معماری ویلا می باشد . طراحی پلان ها پس از تعاملات لازم با کارفرما تولید و در چند مرحله رفت و برگشت بین طراح و کارفرما اصلاح و تکمیل میشود.

۵ اصل اساسی در طراحی پلانهای معماری :

– مکان یابی صحیح بنا در ملک

– تفکیک و لکه گذاری فضاها بر اساس سلایق کارفرما

– ایجاد دسترسی های اصولی و کارامد

– ارتباط با شرایط اقلیمی ملک

– تعیین متراژ ویلا منطبق با نیاز ها و بودجه کارفرما

طراحی سازه ویلا

در طراحی اصولی و استاندارد ویلا پرداختن به اسکلت و سازه ساختمان امری حیاتی و در صروت بروز حوادثی نظیر زلزله جان و مال شما را حفظ خواهد نمود.

طراحی سازه شامل :

– طراحی فونداسیون

– طراحی طول و عرض و ارتفاع ستون ها و تیر ها

– جزییات دقیق اجرایی سقف ها و کنسول ها

با نرم افزار های مخصوص عمرانی توسط مهندس سازه محاسبه و تولید میشود. پس از طراحی سازه،  لیستوفر خرید فلزات اسکلت چه بتنی چه فلزی (که شامل طول و وزن و تعداد فلزات مورد نیاز هستند) تولید و در اختیار کارفرما قرار میگیرید.

سوال : کدام سازه مناسب تر هست ؟ بتنی یا فلزی ؟

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و هزینه های پنهان ساخت ، هزینه ساخت هر دو سازه نزدیک به هم خواهند بود. از نظر کیفیت و مقاومت نیز هر دو به یک میزان عمل خواهند کرد. نکته قابل توجه در سازه های فلزی سرعت بالای اجرای آنها و ظرافت در طراحی نما و دکوراسیون میباشد.

طراحی نما ویلا

فارغ از اهمیت طراحی نقشه های معماری و اسکلت ، طراحی نما به دلیل ایجاد اولین حس بصری از اهمیت خاصی برخوردار است . چه ویلا فلت داشته باشین چه دوبلکس و تریپلکس ، شکوه و جلال یک ویلا در نگاه اول معطوف به نماست ‌.

۳ اصل برای خلق یک نمای خاص و جذاب :

 1. انتخاب حجم کلی منطبق با سلیقه کارفرما
 2. انتخاب متریال
 3. نورپردازی حرفه ای

 طراحی نقشه های معماری و نما گام به گام پیش میروند تا اعتدال بین کاربری و جذابیت ویلا حفظ گردد .

دکوراسیون ویلا

ایجاد روابط بصری جذاب با تم رنگی دلپذیر در ترکیب با نورپردازی از ویژگی های طراحی داخلی در ویلاست .

بیشترین زمان استفاده از ویلا فضای داخلی مانند فضای پخت و پز ، نشیمن ، استراحت ، بازی و … میباشند . لذا هر چه محیط داخلی جذاب تر باشد مجموعه ویلایی ارزشمندتر و لحظات دلپذیر تر خواهند بود .

از نگاهی دیگر وجود گستردگی و جزییات فراوان در دکوراسیون داخلی قابل مقایسه با طراحی نما و پلان نخواهد بود. همین مهم طراحی دکوراسیون را بسیار مهم و ضروری خواهد نمود.

در دکوراسیون منطبق با نیازهای رایج در ویلاها،  فضاهایی نظیر ورودی، آشپزخانه، نشیمن، تی وی وال، بار، پلی روم، خواب ها، سرویس ها و … طراحی و جزییات آنها شامل طرح سقف ها، نورپردازی، متریال کابینت ها و کمد ها، کف ، سرویس ها همچینین چیدمان، رنگ و نوع مبلمان در غالب طرح های سه بعدی نشان داده میشوند.

آشنایی با برخی از سبک های مختلف دکوراسیون

 • طراحی دکوراسیون مدرن

مدرن یک اصطلاح طراحی گسترده است که معمولاً به خانه ای با خطوط تمیز و واضح، رنگ های ساده و استفاده از موادی که می تواند شامل فلز و شیشه باشد گفته میشود. طراحی مدرن حس سادگی را در هر عنصر از جمله مبلمان به کار می گیرد.  پیچیدگی و جزییات زیادی در سبک مدرن وجود ندارد.

 • طراحی دکوراسیون معاصر ( کانتمپروری)

مدرن و معاصر دو سبک هستند که اغلب به جای هم استفاده می شوند.  معاصر با مدرن متفاوت است زیرا طراحی را بر اساس اینجا و اکنون توصیف می کند. تفاوت اصلی که سبک طراحی مدرن و معاصر را از هم جدا می کند این است که مدرن تفسیری دقیق از طراحی است که در قرن بیستم آغاز شد.  از سوی دیگر، سبک معاصر روان‌تر است و می‌تواند پایبندی کمتر به یک سبک خاص را نشان دهد.  برای مثال، سبک معاصر ممکن است شامل خطوط منحنی باشد، در حالی که طراحی مدرن اینطور نیست.

 • طراحی دکوراسیون مینیمال

مینیمال  از مفاهیم طراحی مدرن استفاده می کند و آنها را بیشتر ساده می کند. ترکیب های رنگی خنثی و مطبوع هستند.  اثاثیه ساده و کارآمد هستند و هیچ چیز در لوازم جانبی یا دکور زیاد و پر زرق و برق نیست. مینیمالیسم در نهایت با حس عملکرد و خطوط فوق العاده تمیز تعریف می شود.

 • طراحی دکوراسیون اینداستریال

 در بسیاری از عناصر یک حس خامی ناتمام وجود دارد، و دیدن آجر، کانال کشی و چوب غیر معمول نیست. به سقف‌های بلند، چوب‌های قدیمی و چراغ‌های فلزی آویزان با مبلمان کم‌کار فکر کنید.  ممکن است یک یا دو قطعه از هنر انتزاعی یا عکاسی با یک طرح رنگی خنثی که از مواد اولیه چوب و فلزات مشتق شده است در فضا وجود داشته باشد.

 • طراحی دکوراسیون بوهمین

بوهمین یک سبک محبوب برای طراحی خانه و مد است.  این سبک نشان دهنده یک زندگی بی دغدغه با رها میباشد. خانه‌های بوهمیایی ممکن است شامل مبلمان و وسایل روشنایی قدیمی، منسوجات و فرش‌های خاص، نمایش مجموعه‌ها و اقلامی باشند که در  بازارهای کوچک و در طول سفر یافت می‌شوند.

 دیدن فضاهای راحت برای نشیمنگاه هنگام استفاده از سبک بوهمی غیر معمول نیست.  می‌توانید یک لوستر فوق‌العاده درخشان را با یک فرش کهنه و یک صندلی اواسط قرن ترکیب کنید.  در سبک بوهمی، یک نگرش آزاد وجود دارد که در آن هر چیزی تا زمانی که شما آن را دوست داشته باشید پیش می رود.

 • طراحی دکوراسیون روستیک

طراحی روستیک از الهامات طبیعی، با استفاده از عناصر خام و اغلب ناتمام از جمله چوب و سنگ گرفته شده است.

 طراحی روستیک ممکن است شامل لوازم جانبی در فضای باز با گرمای شبیه سازی شده از طراحی و جزئیات معماری باشد که ممکن است شامل ویژگی هایی مانند سقف های طاقدار تزئین شده با تیرهای چوبی یا کف چوبی کهنه نما باشد.

 بسیاری از طراحان اکنون طراحی روستایی را با مبلمان و لوازم مدرن‌تر ادغام می‌کنند

محوطه و لنداسکیپ ویلا

پس از مکانیابی محل ساخت ویلا در ملک بر اساس نقشه های فنی یو تی ام؛ طراحی محوطه به صورت نقشه های دو بعدی معماری انجام میشود.

مکان دقیق فضاها، دسترسی ها ، ابعاد و اندازه ها بررسی شده و سپس به صورت طرح های ۳ بعدی به رویت کارفرما محترم خواهند رسید .

برخی از فضاهای جذاب برای محوطه :

استخر

استخر ویلا  اغلب در جایی نزدیک پذیرایی دیزاین میشود تا علاوه بر دسترسی آسان، از  ویو جذاب آب و نورپردازی در داخل هم استفاده شود . استخرها شامل موتور خانه برای تسفیه و گرمایش آب میباشند . همچنین فضای تخت آفتاب ، دوش ، رختکن و سرویس نیز نزید به استخر تعبیه میگردد.

آتشگاه

فضایی دنج که معمولا در گودی قرار دارد متشکل از نشیمن و یک آتشدان در وسط آن مشرف به استخر و نمای ویلاست .

پرگولا

پرگولا فضایی عالی و مسقف برای استفاده و لذت بردن از محوطه ویلاست ، مناسب ترین محل برای قرارگیری منقل ، سینک ،کانتر و کابینت و … در طراحی محوطه ویلا ، آلاچیق میباشد .

فضای سبز

فلسفه استفاده از ویلا خارج شدن از محیط یکنواخت شهری و بودن در فضایی دلنواز و سرسبز میباشد لذا به کاربردن درختان جذاب و ترجیحا چهارفصل امری ضروریست ، ترکیب درست درختان و گیاهان زینتی با نورپردازی جلوه ای خاص به ویلا میدهد و ماندن در ویلا را دلپذیرتر میکند.

فضای بازی

زمینی مسطح پوشیده از چمن مصنوعی یا طبیعی برای بازی های دست جمعی مانند فوتبال، والیبال، بدمینتون و … میتواند اوقات فراغت شما را در ویلا بیشتر نماید .

برکه مصنوعی

احداث برکه و آبنما های مصنوعی در طراحی ویلا حس بودن در طبیعت را بیشتر کرده و منظره ای دلپذیر ایجاد میکند.

پشتیبانی و مشاوره

علاوه بر قابل درک بودن کلیه ترسیمات و نقشه ها برای پیمانکاران، پشتیبانی آنلاین در طول ساخت ویلا صورت میگیرد.

به دلیل جزییات بی شمار و حساسیت در اجرای درست طراحی تیم ما به صورت آنلاین و تلفنی تا انتهای پروژه پاسخگوی تمامی سوالات کارفرمایان و پیمانکاران محترم خواهد بود و در صورت بروز مشکل در هر بخش آن را اصلاح خواهد نمود.

طراحی پلان ها و نما ویلا به صورت گام به گام خواهد بود و پس از تولید طرح برای کارفرما ارسال و تشریح خواهد شد .

شما میتوانید با گوشی موبایل یا  لپتاپ ساده از هر مکان ، شهر یا کشور روند طراحی ویلای خود را رصد و  تعاملات لازم را در واتساپ یا تماس های تلفنی انجام دهید.

نمونه ها برای مراحل طراحی رو از هایلایت ها در پیج اینستاگرام مشاهده بفرمایین